Share this content on Facebook!

Sponsor Links

Archive
2016 (1)
 August (1)
2013 (2)
 May (2)
2012 (6)
 December (1)
 October (1)
 June (1)
 April (1)
 March (2)
2011 (1)
 February (1)
2010 (10)
 December (1)
 October (1)
 June (1)
 March (2)
 February (2)
 January (3)
2009 (14)
 December (4)
 November (3)
 October (7)
Search

ATATÜRK KÖŞESİ

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN HAYATI, ESERLERİ DETAYLI BİLGİ İÇİN: http://www.tsk.tr/anitkabir/hayati.html

BÜLENT ECEVİT KÖŞESİ
BÜLENT ECEVİT'İN HAYAT HİKAYESİ, ESERLERİ

DUYURULAR
TÜRK TARİHİ VE ATATÜRK KONULARINDA ÇALIŞMALAR YAPAN SİNAN MEYDAN'IN SON KİTABI AKL-I KEMAL İKİ CİLT HALİNDE İNKILÂP KİTAPEVİNDEN ÇIKMIŞTIR. SİNAN MEYDAN BU KİTAPLARINDA ATATÜRK'ÜN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ ÇAĞDAŞ MEDENİYETLER SEVİYESİNE ÇIKARACAK PROJELERİNİ ANLATMAKTADIR. ÇOK YAKINDA BU İKİ CİLDİN DEVAMI OLAN ÜÇÜNCÜVE DÖRDÜNDÜ CİLTLER DE PİYASAYA SUNULACAKTIR.

SÜPER TEKLİFE ÜYE OL SEN DE KAZAN
SüperTeklif'e üye ol, sen de kazan! http://www.superteklif.com/SuperUye/SuperUyeFormu.aspx?bid=30341076-5327-4f30-8c52-b3881281206e

ÖZGEÇMİŞ
Armağan Üreten, 17 Mayıs 1976'da İstanbul'da doğdu. Liseyi Fatih Ticaret Meslek Lisesi Muhasebe Bölümü'nden mezun olduktan sonra uzaktan eğitim yapan Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden 1997 yılında mezun oldu. 1999-2000 yılları arasında vatani görevini Muş ilinde tamamlayan Armağan Üreten, Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme Yüksek Lisansı İşletme Finansmanı Ana Bilimdalı'ndan "Restructuring of the Turkish Pharmacuetical Industry by Merger and Acquisitions" isimli teziyle mezun oldu. 2004 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olmak amacıyla başladığı SMMM Stajını başarıyla tamamlayarak 2006 sonunda SMMM ruhsatını almaya hak kazandı. 2009 yılında siyasete atılan Armağan Üreten, aynı yıl yapılan yerel seçimlerde Demokratik Sol Parti Fatih İlçe Başkanlığı tarafından Fatih Belediyesi Belediye Meclisi Üyeliğine aday gösterildi Halen DSP'de üyeliği devam etmektedir. İlk iş deneyimini ticaret lisesinde okurken muhasebe stajı yaparak yaşayan Üreten, 15 Nisan 2010 yılından itibaren Ankara Anonim Türk Sigorta Şirketi Bütçe ve Mali İşler Departmanında görev almaktadır. Siaysetin yanında özellikle de Türk Tarihi ile yakından ilgilenmekte olan ve ayda bir kitap okumayı kendine hedef seçen Üreten, okuduğu kitaplardan derlediği konuları, siyasette edindiği tecrübeleri, katıldığı seminer, toplantı vb yerlerde aldığı bazı bilgileri paylaşabilmek için 2009 yılının Ekim ayından itibaren bu sitede yazılar yazmaya başlamıştır. Yazıları genellikle, Demokratik Sol Kültür ve Kurutuluş Savaşı ile ilgili olan Üreten'in ayrıca kamuoyunu yakından ilgilendiren bazı konularda da yazıları yayımlanmıştır. Armağan Üreten bekâr olup, İngilizce bilmektedir

12 Oct 2009

DEMOKRATİK SOL FELSEFENİN TEMELİ

 

Demokratik Sol’un düşünsel akım ve siyasal bir hareket olarak başlangıcı 1960’lı yıllardır. Bu akım ve hareket, 1963’te demokratik işçi hareketleri için verilen ve kazanılan mücadelenin sonunda doğmuştur. İlk olarak bu harekete ORTANIN SOLU adı verilmiş ve 1960’lı yılların sonunda hareket Demokratik Sol adını almıştır (Onursal Başkanımız Sayın Bülent Ecevit'in 28 Kasım 1999 günü Ankara'da DSP'nin 14. Yıldönümü kutlama töreninde yaptığı konuşma).

Yarım asırlık bir geçmişi olan bu siyasal akımın bugünkü durumu ise Demokratik Sol Parti’ye gönül verenleri endişelendirmektedir. Bu endişenin önemli nedenlerinden biri özellikle partimize yeni katılan genç arkadaşlara parti içi eğitimin yeteri kadar verilmemesidir. Bunun için de ORTANIN SOLU kavramını DEMOKRATİK SOL FELSEFE ve CUMHURİYET İLKELERİ ile bağdaştıracak bir eğitim çalışması, hem Türkiye’yi arzuladığı çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracak hem de partimizi istediğimiz halk iktidarına taşıyacaktır.

O halde işe ORTANIN SOLU kavramını açıklamakla başlayabiliriz.

ORTANIN SOLU ya da DEMOKRATİK SOL FELSEFE:

İnsana en üstün değeri veren; insan kişiliğinin gelişmesini her türlü baskı ve engellerden kurtarmak isteyen; insanların manevi ve maddi gücünü imkân eşitliği içinde harekete geçirmeyi sağlayan; insanlık onuruyla, özgürlükle, sosyal adaletle bağdaşmayacak etkenleri ve yöntemleri reddeden ve maddi yoksulluğun da manevi yoksunluğun da herkes için sona ereceği, insanca usullerle kurmaya çalışan bir tutum ve davranıştır (Bülent Ecevit: Ortanın Solu s.92)

Ortanın Solundaki yada Demokratik Solcu ise:

1.      İnsancıdır,

2.      Halkçıdır,

3.      Sosyal adaletçi ve sosyal güvelikçidir,

4.      İlerici, devrimci ve reformcudur,

5.      Devletçidir,

6.      Plancıdır,

7.      Özgürlüğe bağlıdır,

8.      Sosyal demokrasiden yanadır. (Bülent Ecevit a.g.e.s.12-13-14)

KAYNAKÇA:

1.www.dsp.org.tr: (Onursal Başkanımız Sayın Bülent Ecevit'in 28 Kasım 1999 günü Ankara'da DSP'nin 14. Yıldönümü kutlama töreninde yaptığı konuşma).

2.Bülent Ecevit: Ortanın Solu. İş Bankası Kültür Yayınları.

Armağan ÜRETEN-DSP FATİH BLD.MEC.ÜY.KONT.AD. 28.06.2009

Comments

Hakan KAHVECİ | 10 years 7 months ago
0
yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim...


akguvercinfatih | 10 years 7 months ago
0
Sayın Hakan Kahveci,
İlginiz için ben teşekkür eder, her zaman yanınızda olamya çalışacağımızı belirtir, çalışmalarınızda başarılar dilerim.


New Comment

Full Name:
E-Mail Address:
Your website (if exists):
Your Comment:
Security code: